TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
SYMBOL CYFROWY ZAWODU 514105

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE:

FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich
FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur

Nauczanie zawodu technik usług fryzjerskich 514105 odbywa się w 5 letnim technikum na podbudowie 8 letniej szkoły podstawowej.

Istotą tego zawodu jest posiadanie wiedzy teoretycznej z dziedziny szeroko pojętego fryzjerstwa oraz praktycznych umiejętności wykonywania zabiegów fryzjerskich oraz projektowania i kreowania wizerunku klienta. Kreatywność i umiejętność łączenia potrzeb i oczekiwań klienta oraz estetyki z wizją wyglądu to podstawowe zadanie technika usług fryzjerskich.

W zawodzie istotna jest wrażliwość estetyczna, precyzja, wysoka kultura osobista, spostrzegawczość, zdolność szybkiego podejmowania decyzji, dobra kondycja fizyczna, sprawność manualna do wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich, a przede wszystkim odpowiedzialność.

Technik usług fryzjerskich potrafi oceniać stan włosów oraz skóry głowy w odniesieniu do wykonywania usług fryzjerskich, wykonywać różnorodne zabiegi na włosach i skórze głowy począwszy od diagnozy, pielęgnacji, strzyżenia, zabiegów chemicznych po pełną stylizację fryzur z wykorzystaniem narzędzi, specjalistycznej aparatury, materiałów fryzjerskich oraz oprogramowania i sprzętu komputerowego do projektowania.

Absolwent posiada również umiejętności zarządzania zespołem, zna podstawy komunikacji z klientem oraz ma predyspozycje do zarządzania salonem fryzjerskim.

Zawód technik usług fryzjerskich jest gałęzią rynku szybko rozwijającą się. Firmy dystrybuujące kosmetyki fryzjerskie działające na rynku polskim oferują szkolenia z zakresu różnych technologii i nowatorskich rozwiązań. Uczeń kształcący się w zawodzie musi się wykazać wrażliwością estetyczną, precyzją, wyobraźnią przestrzenną i kolorystyczną, wysoką kulturą osobistą, elokwencją, spostrzegawczością, zdolnością szybkiego podejmowania decyzji i sprawnością manualną podczas wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich.

Należy pamiętać, że zawód technik usług fryzjerskich wiąże się z odpowiedzialnością za wygląd i pośrednio za zdrowie klienta. Konieczna jest świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w usługach bezpośrednich, jakimi są usługi fryzjerskie.

WYKAZ PRZEDMIOTÓW W TOKU KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Kwalifikacja FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich

 • Podstawy fryzjerstwa
 • Aspekty stylizacji we fryzjerstwie
 • Techniki i technologie fryzjerskie
 • Higiena zawodowa i organizacja pracy w salonie fryzjerskim
 • Materiały fryzjerskie
 • Komunikacja interpersonalna i społeczna
 • Język obcy ukierunkowany zawodowo
 • Pracownia fryzjerska (przedmiot praktyczny)

Kwalifikacja FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur

 • Projektowanie i estetyka
 • Kreowanie wizerunku
 • Pracownia fryzur artystycznych (przedmiot praktyczny)
 • Praktyka zawodowa

Zajęcia w szkole prowadzone są w doskonale wyposażonych pracowniach fryzjerskich, stylizacji i wizażu.

Skip to content