Screenshot
Slide

Zespół Szkół
Chemicznych

Jesteśmy jedną z największych szkół średnich we Włocławku, która kształci w wielu atrakcyjnych zawodach

previous arrow
next arrow

Stacja meteo i kamera termowizyjna – 'Ekozakręcony’ Chemik

Ekozakręceni – to nazwa projektu realizowanego w Zespole Szkół Chemicznych we Włocławku. W jego ramach szkoła wzbogaciła się o kamerę termowizyjną, stacje meteo i nie tylko.

W miniony piątek placówka zaprezentowała sprzęt, jaki dotarł do szkoły w ramach projektu realizowanego ze środków Fundacji ANWIL w ramach programu „Zielono nam – II edycja”.

Szkoła postanowiła postawić na praktyczny wymiar działań proekologicznych. W ramach projektu przeprowadzono różnorakie warsztaty i szkolenia skierowane do uczniów ZSCh, ale też innych placówek oświatowych.

Jeszcze we wrześniu mury „Chemika” stały się areną pikniku ekologicznego, zorganizowanego z udziałem Ligi Ochrony Przyrody, Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i firmy SANIKO. Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi gospodarowania odpadami czy bioróżnorodności. Wtedy też przy ZSCh powstał ogród stworzony przez uczniów szkoły. W ogrodzie jednak brakowało dotąd ważnego elementu. Teraz znalazł się w szkole – to klatka Stephensona z przyrządami meteo.

To jednak nie jedyny sprzęt w jaki wzbogaciła się szkoła w wyniku projektu. Elektroniczna stacja pogodowa, przyrządy pomiarowe i wreszcie – kamera termowizyjna – są teraz do dyspozycji uczniów.

Ekologia to obecnie bardzo ważny temat – podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych Maciej Kowalczyk:

Wpadliśmy na pomysł, jak promować ekologię, ale nie tylko promować, bo chodzi nie tylko o „miękkie projekty”. Będziemy też poprawiać – choćby energetyczną efektywność naszego budynku, będziemy eliminować straty. Dlatego też w ramach projektu została zakupiona profesjonalna kamera, która pozwoli nam sprawdzić, chociażby ubytki ciepła. Pozwoli nam sprawdzić wydajność energetyczną urządzeń, które zapewniają nam zimą ogrzewanie.

Jak tłumaczy dyrektor, wszystkie urządzenia będą wykorzystywane przez uczniów podczas zajęć dydaktycznych, co warte podkreślenia część z nich będzie realizowana właśnie w zaprojektowanym i stworzonym przez uczniów „Chemika” ogrodzie ekologicznym.

Projekt pn. „Ekozakręceni: finansowany jest z grantu Fundacji ANWIL

 

paź 13, 2023

Skip to content