Screenshot
Slide

Zespół Szkół
Chemicznych

Jesteśmy jedną z największych szkół średnich we Włocławku, która kształci w wielu atrakcyjnych zawodach

previous arrow
next arrow

Czujemy chemię do Europy! – międzynarodowa mobilność w ramach projektu Erasmus+

Nauczyciele z Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie we Włocławku uczestniczyli w międzynarodowej mobilności, której celem było rozwijanie kompetencji zawodowych i społecznych oraz poszerzenie wiedzy, umiejętności dzięki obserwacji oraz wymianie doświadczeń z zagranicznymi partnerami. Tym razem nauczyciele zawodu gościli w mieście Vigo w Hiszpanii.

Od 2021 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Czujemy chemię do Europy, który finansowany jest ze środków programu Erasmus Plus przeznaczonych na rozwój kształcenia zawodowego. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele uczestniczą w międzynarodowych mobilnościach rozwijających kompetencje zawodowe i społeczne. Uczniowie klas techniczno-chemicznych zrealizują u zagranicznych pracodawców praktyki zawodowe, a nauczyciele doskonalą swój warsztat pracy i mają możliwość nawiązania nowych kontaktów zagranicznych.

Organizacjami partnerskimi projektu są AVO w Schkopau (Niemcy) oraz CIFP Manuel Antonio w Vigo (Hiszpania).  Liderem konsorcjum projektowego jest Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.

Tym razem celem wizyty pedagogów z Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie we Włocławku była Hiszpania, a dokładniej miasto Vigo. Dzięki spotkaniu w Centrum Kształcenia Zawodowego CIFP Manuel Antonio w Vigo pedagodzy mieli możliwość zapoznania się z systemem kształcenia w Hiszpanii oraz z zasadami zdobywania kwalifikacji zawodowych przez uczniów szkół. Ponadto była to doskonała okazja do zapoznania się z pracowniami w placówce oraz rozwiązaniami, które wykorzystuje się w codziennej pracy. Istotnym elementem była możliwość uczestniczenia w zajęciach oraz ich obserwacja. Kolejnym miejscem, które odwiedzili nauczyciele zawodu podczas wizyty była szkoła IES Politecnico de Vigo, gdzie również uczestniczono w zajęciach szkolnych.

Kształcenie zawodowe w Hiszpanii, to również współpraca z zakładami pracy. W ramach wyjazdu nauczyciele mieli możliwość zobaczyć firmę ZENDAL – największego w regionie producenta wyrobów chemicznych i farmaceutycznych oraz firmy PESCANOVA – z branży przetwórstwa rybnego. Dzięki wizytom nauczyciele mieli możliwość zapoznać się nie tylko z zasadami funkcjonowania tych firm ale również z tematem współpracy ze szkołami.

Udział w projekcie dał możliwość nie tylko doskonalenia warsztatu pracy ale również umiejętności językowych. Wyjazd do Hiszpanii był również wspaniałą okazją do zwiedzenia urokliwego miasta Vigo, poznania walorów kulinarnych, kultury i historii regionu.

 

lip 1, 2022

Skip to content