Screenshot
Slide

Zespół Szkół
Chemicznych

Jesteśmy jedną z największych szkół średnich we Włocławku, która kształci w wielu atrakcyjnych zawodach

previous arrow
next arrow

Włochy (VICENZA) 2020…

Poniżej publikujemy relację Kacpra Czajki, który wraz z innymi uczniami Chemika uczestniczył w zagranicznych praktykach zawodowych we Włoszech. Wyjazd uczniów i nauczycieli odbył się w ramach Projektu „Europa wspiera kształcenie. Zawodowcy rozwijają Europę”.

Projekt jest realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus Plus we współpracy z Fundacją Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego „Faveo”.

Poniżej publikujemy relację z wyjazdu oczami ucznia naszej szkoły Kacpra Czajki.


Ten wyjazd dał mi wiele począwszy od poznania nowej kultury jak po doskonalenie umiejętności gotowania, czy poczucia adrenaliny jaka była w kuchni podczas godzin szczytu… 100 zamówień w dwie godziny. Co to jest? – powiedział szef kuchni. To jest standard!

Pierwszy dzień był zapoznawczy, ale kolejne już były ciężką pracą z resztą załogi. Zaufali mi i pozwalali robić większość dań z MENU. Byli na tyle pewni moich umiejętności, że wołali „Kacper one Cezar” – to ja wiedziałem, że muszę robić sałatkę Cezar. I tak z dnia na dzień obdarzano mnie coraz większym zaufaniem i pozwalano robić coraz więcej pozycji z menu.

Oczywiście nie obyło się bez błędów i pomyłek. Nie było tłumacza, a więc trzeba było sobie radzić samemu, głównie po angielsku. Bez wątpienia była to dla mnie skuteczna lekcja przygotowawcza do tegorocznej matury. We Włoszech przełamałem się i rozmawiałem już w języku angielskim bez tremy i stresu. Również szef kuchni poznał nowe słowa, ale w języku polskim. W kuchni było zatem często słychać polskie akcenty językowe, a do najpopularniejszych słów należały: pudełko i szybko.

Wyjazd do Włoch był nie tylko okazją do zdobywania doświadczenia zawodowego, ale również do poznawania innej kultury. Odwiedziliśmy m.in. Wenecję, gdzie mogliśmy zobaczyć, że tam na prawdę nie ma samochodów. Cały ruch odbywa się drogą wodną – pogotowie, policja, straż pożarna – wszystko na łodziach.

Wyjazd do Włoch dał mi zasmakować dorosłego, samodzielnego życia. Musieliśmy rano wstać, dostać się do pracy, następnie cały dzień, do wieczora wykonywać swoje obowiązki. Bardzo dziękuję mojej szkole, dyrekcji oraz Fundacji Faveo za możliwość odbycia tego stażu. Było to drugi mój zagraniczny wyjazd związany z praktykami zawodowymi. Wcześniej (2019) byłem bowiem w Magdeburgu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”86″ gal_title=”Włochy (VICENZA) 2020″]

 

 

 

lis 8, 2020

Skip to content