Screenshot
Slide

Zespół Szkół
Chemicznych

Jesteśmy jedną z największych szkół średnich we Włocławku, która kształci w wielu atrakcyjnych zawodach

previous arrow
next arrow

We Włocławku poeksperymentują pod okiem naukowców

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, na zaproszenie ANWILU, poprowadzą warsztaty w laboratoriach włocławskiego Zespołu Szkół Chemicznych. W wykładach i zajęciach, które odbędą się 11 kwietnia, wezmą udział młodzi pasjonaci nauki o atomach i molekułach, na co dzień zdobywający wiedzę w gimnazjach we Włocławku oraz sąsiadujących z miastem gminach. 

ANWIL od wielu lat angażuje się w popularyzację nauki chemii na wszystkich poziomach kształcenia. Wśród autorskich przedsięwzięć spółki na rzecz podnoszenia poziomu edukacji we Włocławku znalazły się takie, które firma realizuje w partnerstwie z Zespołem Szkół Chemicznych (dalej ZSCh). Trzy lata temu ANWIL objął patronatem klasę o profilu technik technologii chemicznej w tej placówce, a w ubiegłym roku – z inicjatywy przedsiębiorstwa – odbyły się w niej warsztaty chemiczne dla gimnazjalistów, które poprowadzili naukowcy z zaprzyjaźnionego z ANWILEM Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej.

W ubiegłorocznych wykładach i ćwiczeniach poświęconych materiałom polimerowym wzięło udział 63 uczniów gimnazjów z Włocławka i okolic. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego ANWIL zdecydował się na zorganizowanie jego II edycji.

W środę, 11 kwietnia prof. dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. dr hab. inż Dariusz Bieliński, dr inż. Tomasz Gozdek z Politechniki Łódzkiej opowiedzą młodym pasjonatom chemii o polimerach, związkach nazywanych także tworzywami sztucznymi lub plastikami. Następnie w laboratoriach włocławskiego „Chemika”  doktoranci łódzkiej uczelni zaprezentują gimnazjalistom, jak otrzymywana jest pianka poliuretanowa, przeprowadzą eksperymenty pokazujące właściwości gumy, a także proces powstawania powłoki ceramicznej, który nieprzypadkowo został ujęty w programie warsztatów. Specjaliści z ANWILU wraz z naukowcami z Politechniki Łódzkiej i Głównego Instytutu Górnictwa od ubiegłego roku pracują bowiem nad opracowaniem rozwiązania zwiększającego odporność receptury polichlorku winylu, produkowanego we włocławskiej firmie, na działanie ognia.

– ANWILOWE warsztaty chemiczne są jedną z form naszego wsparcia na rzecz podnoszenia poziomu edukacji tego przedmiotu we Włocławku i okolicach. Mamy nadzieję, że pokazując uczniom praktyczną stronę wykorzystania wiedzy chemicznej, zachęcimy ich do wyboru – na kolejnych etapach kariery szkolnej – nauki w klasach o profilu chemicznym bądź pokrewnym, dzięki czemu będą mieli ułatwiony start w życie zawodowe. Być może doświadczenia zdobyte pod opieką nauczycieli akademickich w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych w Zespole Szkół Chemicznych będą tymi, które sprawią, że wśród ich uczestników znajdą się następcy Ignacego Łukasiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie czy Ignacego Mościckiego –powiedział Andrzej Kisielewski, Dyrektor ds. Personalnych ANWIL S.A.

ANWILOWE warsztaty chemiczne odbędą się w środę, 11 kwietnia w godzinach 10.00-12.00 (I tura) i 12.00-14.00 (II tura) w salach Zespołu Szkół Chemicznych we Włocławku. O udziale uczniów w warsztatach decyduje tak, jak w ubiegłym roku, kolejność zgłoszeń.

mar 27, 2018

Skip to content