Screenshot
Slide

Zespół Szkół
Chemicznych

Jesteśmy jedną z największych szkół średnich we Włocławku, która kształci w wielu atrakcyjnych zawodach

previous arrow
next arrow

ANWIL patronem klasy

ANWIL oraz Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku zawarły umowę o współpracy. Jej sygnatariusze zadeklarowali chęć podjęcia wspólnych działań na rzecz kształtowania programów nauczenia odpowiadającym potrzebom kadrowym spółki. Dlatego ANWIL obejmie patronatem klasę o profilu technik technologii chemicznej.

Klasy patronackie tworzone w szkołach zawodowych przy współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi stają się coraz bardziej popularne – taki wniosek płynie z lektury ostatnich danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Gospodarki. Firmy coraz częściej stają w obliczu wyzwań związanych z pozyskaniem następców specjalistów odchodzących na emeryturę i upatrują szansy na poradzenie sobie z tą sytuacją właśnie w tworzeniu klas patronackich. Tą drogą postanowił pójść także ANWIL, który podjął decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku.

 

Wstępnie zaplanowano, że klasa patronacka ANWIL-u będzie liczyć 16 uczniów, którzy będą pobierać naukę w systemie dualnym. Teorię będą poznawać w Zespole Szkół Chemicznych, podczas gdy jej zastosowanie będą ćwiczyć na praktykach zorganizowanych w spółce. Kluczowe dla wszystkich zainteresowanych podjęciem nauki w klasie pod patronatem ANWIL-u powinien być fakt, że jej najlepsi absolwenci będą mogli dołączyć do grona pracowników przedsiębiorstwa.

 

Krystyna Młotkowska, Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych, komentując fakt nawiązania współpracy z włocławską spółką Grupy ORLEN podkreśliła: – Aktualnie obserwujemy renesans szkolnictwa technicznego, co jest efektem zmiany mentalności Polaków. Szkoły zawodowe to świetna alternatywa dla liceów. Zdobycie konkretnego zawodu umożliwia bowiem podjęcie dobrze płatnej pracy na solidnych warunkach. Mam zatem nadzieję, że nawiązanie współpracy pomiędzy ANWIL-em a Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku będzie pierwszym krokiem do odbudowania tradycji kształcenia zawodowego o profilu chemicznym w naszym mieście.

 

Natomiast Jarosław Ptaszyński, Członek Zarządu ANWIL zwrócił uwagę, że: – Absolwenci klasy patronackiej ANWIL-u zdobędą zarówno wiedzę, jak i umiejętności, dzięki którym znacznie skróci się czas niezbędny do poznania przez nich instalacji, które będą obsługiwać. Dysponując takim doświadczeniem będą potrafili nie tylko łatwiej odnaleźć się na rynku pracy, ale staną się także bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Warto bowiem pamiętać, że według statystyk Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFPC) absolwenci szkół zawodowych szybciej znajdują pracę niż legitymujący się wykształceniem ogólnym.

 

ANWIL angażuje się w popularyzację nauki chemii na wszystkich poziomach kształcenia. Od lat współpracuje z uczelniami wyższymi, a w samym Włocławku – oprócz objęcia patronatem klasy
w Zespole Szkół Chemicznych – jest także sponsorem konkursu chemicznego organizowanego przez Liceum im. Marii Konopnickiej, skierowanego do uczniów gimnazjów z Włocławka i okolic.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Chemicznych i ANWIL S.A. zbiegło się również z wyjątkowymi jubileuszami. Spółka ANWIL obchodzi bowiem 50 lat istnienia, natomiast Zespół Szkół Chemicznych swoje 70-lecie. Wizyta w ZSCH oraz podpisanie umowy o współpracy było również wyjątkowym momentem dla Członka Zarządu Spółki ANWIL Jarosława Ptaszyńskiego. Jest on absolwentem „Chemika” w latach 1992/93. Co ciekawe ukończył szkołę z tytułem najlepszego absolwenta.

 

Poniżej publikujemy relację zdjęciową oraz wideo.

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”Anwil patronem klasy”]

mar 9, 2016

Skip to content